Odborári sa chystajú zbierať podpisy na vypísanie referenda, v ktorom by sa mali občania vyjadriť k zmenám v Zákonníku práce. Na to, aby referendum bolo vyhlásené budú potrebovať 350,000 podpisov, jeho platnosť bude závisieť zase od účasti voličov.
Ako máme skúsenosti, tak zatiaľ bolo u nás platné iba jediné referndum aj to veľmi tesne. Diskusia o nastavení kritérii pre vypísanie referenda a pre jeho platnosť prebiehala azda pri každom jednom z nich. Ani to posledné referendum, iniciované stranou Sloboda a Solidarita nebolo výnimkou. Ak by sme chceli referendom priblížiť voličom možnosť čosi priamo ovplyvniť, bola by na to potrebná predovšetkým politická vôľa a tá na Slovensku zatiaľ chýba.
O čo vlastne odborárom ide?
Aspoň podľa dostupných informácii, chcú dosiahnuť aspoň zakonzervovanie súčasného stavu v akom sa Zákonník práce nachádza, prípadne ak by mal prejsť zmenami tak za všetky, spomenie aspoň dve:
- 80 hodinový ročný limit na nadčasy
- Zníženie maximálneho počtu odpracovaných hodín za týždeň zo súčasných 40 na 35
Zmeny, ktoré odborári navrhujú, prípadne zachovanie niektorých výhod, ktoré zamestnanci požívajú dnes sa v mnohom veľmi dobre počúvaju. Veď kto by nechcel za týžden odrobiť menej hodín za tú istú mzdu? Každý deň by sme mali o hodinu navyše pre seba, to predsa nemôže byť zlé. Avšak zdanie môže klamať! Kto to všetko zaplatí? Štát, ktorý musí šetriť po rokoch sociálno-demokratickej vlády?
Z toho čo sa tu chystá môžeme byť právom znepokojený. Predovšetkým preto, že sú tieto návrhy odborárov výsostne populistické (na čo im ľudia môžu veľmi ľahko naletieť) a rovnako tak aj preto, že tvorba nových pracovných miest a príchod nových investorov by boli týmito zmenami, ktoré navrhujú odborári ohrozené. V konečnom dôsledku idú teda proti samotným zamestnancom.
Ešte k referendovým otázkam
Podľa toho v akej podobe boli zverejnené by referndové otázky mali vyzerať asi takto:
- Súhlasíte s tým, aby v Zákonníku práce o Bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, v zákone o inšpekcii práce zostali zachované nároky zamestnancov a ochrana zamestnancov minimálne v súčasnom rozsahu?
- Súhlasíte s tým, aby pracovný čas zamestnanca bez zníženia mzdy bol zákonom stanovený na maximálne 35 hodín týždenne?
- Súhlasíte s tým, aby rozsah nadčasovej práce stanovený zákonom bol maximálne 80 hodín v kalendárnom roku?
Prvá otázka sa mi zdá byť úplne zbytočná, aby bola súčasťou referenda (hoci možno pochybovať aj o ostatných dvoch) a zvyšné dve sú populistické, ľudia budú môcť veľmi jednoducho podľahnúť „lákavej“ predstave o kratšom pracovnom čase za rovnakú mzdu.
Referendum je legitímny nájstroj demokracie, odborári, rovnako ako ktokoľvek iný má právo na to, aby tento nástroj využili. Čo ma však znepokojuje, je jeho obsah…
Súvisiace články:
http://ekonomika.sme.sk/c/5714358/odbory-chcu-pre-zakonnik-prace-referendum.html
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-49386390-odbory-chystaju-utok-na-pracu
Myslím, že odbory majú pravdu, ale ...
Malosť malých, tam malo byť........ ...
Malosť je malých, je ich neschopnosť ...
Nik nechce hovoriť o tom, čo je štatisticky... ...
Ivan Barin . Čo to asi je za vymúdrenca... ...
Celá debata | RSS tejto debaty